DAYANIKLI MOBİL


   

Tüm dünyada kablosuz haberleşme teknolojilerinin hızla gelişmesi ve kablosuz geniş bant iletişim hızının dramatik bir biçimde yükselmesi sayesinde saha hizmetlerinin otomasyonunda dayanıklı mobil bilgisayarların kullanımını arttırmıştır.


Mobil uygulamalarda tüketici sınıfı tablet ve notebook yerine dayanıklı (Rugged) mobil cihazların kullanımı başlangıçta yatırım bütçesini yükseltiyor gibi görünse de uzun vadede tasarruf yaratmaktadır. Dayanıklı mobil bilgisayarlar sahip oldukları yüksek IP koruma sınıfları, MIL-SDT810G gibi dayanıklılık testlerinden geçirilmeleri ve yüksek çalışma sıcaklığı aralığına sahip olmaları ile tüketici sınıfı ürünlerden belirgin bir şekilde ayrılmaktadır.


Yapılan araştırmalarda dayanıklı mobil bilgisayarlarında sahada 5 yıldan daha fazla kullanılabildiklerini göstermektedir. Bu sayede Toplam Sahip Olma Maliyeti açısında bakıldığında tüketici sınıfı cihazlarında yaratacağı ekstra maliyetleri engelledikleri için proje süresinde daha düşük maliyetler sağlarlar. Özellikle sık sık bozulan cihazların yarattığı iş kaybı ve verimlilik düşüşlerini kesin olarak ortadan kaldırdıkları endüstri tarafından kabul edilen bir gerçektir.


Bugün Saha Bakım Hizmetleri, Lojistik, Toplu Taşıma, Tarım, Madencilik, Orman, İnşaat ve İmalat gibi sektörlerde mobil cihazlar ile gerçekleştirilen otomasyon uygulamaları sayesinde yaratılan verimlilik artışı sayesinde hizmetlerin kalitesi yükselmekte ve maliyetler azalmaktadır. Bu ancak doğru seçilmiş dayanıklı bir mobil cihaz sayesinde mümkün olmaktadır.


Koruma kılıfları ile dayanıklılığı arttırıldığı düşünülen tüketici sınıfı mobil cihazlar sahadaki yüksek ısı farkları, toz, nem ve direkt güneş ışığı gibi zorlu faktörler nedeniyle beklenen performansı sağlamaktan uzaktır.